Коробка передач КамАЗ
Частина 1
Десятіступенчатая коробка передач КамАЗ моделі 15 складається з основної п'ятиступінчастою коробки передач і переднього приставного редуктора - подільника передач.
Основна коробка передач, виконана на базі коробки передач моделі 14 аналогічна з нею по пристрою, і в той же час відрізняється від неї тим, що, по-перше, коробка передач кріпиться до картера дільника, тому відсутні маслонагнетающее пристрій і кришки первинного і проміжного валів. По-друге, первинний вал коробки є відомою деталлю, тому він не має шліців, і на ньому встановлена зубчаста муфта включення нижчої передачі подільника з конусом синхронізатора, а передній роликовий підшипник первинного валу коробки встановлений в спеціальному гнізді первинного вала дільника. В третє, кульковий підшипник первинного валу коробки закріплений кільцевої кришкою, по якій центрируется картер подільника.
Основна коробка передач (мал. 57) складається з картера 1, відлитого з сірого чавуну, в гніздах якого на шаріко- і роликопідшипниках встановлені первинний 6, вторинний 25 і проміжний 2 вали.
Мал. 57. Основна коробка передач КамАЗ: 1 - картер; 2 - проміжний вал в зборі; 3, 4, 8, 15, 18 і 34 - прокладки; 23 і 33 - шайби; 5 - пробка з покажчиком рівня масла; 6 - первинний вал у зборі; 7 - кришка заднього підшипника первинного вала; 99 - верхня кришка з механізмом перемиканні передач; 10 - опора важеля; 11 - роликопідшипник; 12 - блок шестерень заднього ходу; 13 - проміжна втулка; 14 - кришка люка відбору потужності; 16 - наполеглива шайба; 17 - вісь блоку шестерень; 19 - кришка заднього підшипника вторинного валу; 20 - задній шарикопідшипник вторинного валу; 21 - черв'як приводу спідометра; 22 - сальник; 24 - гайка; 25 - вторинний вал в зборі; 26 - фланець; 27 - стопорне кільце; 28 - стакан підшипника; 29 - сферичний роликопідшипник; 30 - кришка роликопідшипника; 31 - болт наполегливої шайби; 32 - стопорная планка
Передній роликопідшипник вторинного валу розташований в гнізді первинного вала. Шарикопідшипники первинного і вторинного валів, а також сферичний роликопідшипник проміжного вала застопорені від осьових переміщень щодо картера, тому вони крім радіальних сприймають також і осьові навантаження. Блок 12 шестерень заднього ходу встановлений на осі 17 і обертається на двох роликопідшипниках 11.
Всі шестерні вторинного валу змонтовані на спеціальних роликопідшипниках кочення. Шестерні заднього ходу, першої та другої передач проміжного вала виконані як одне ціле з валом. Решта шестерні проміжного вала встановлені на валу на сегментних шпонках і закріплені кільцем.
Перша передача і задній хід включаються зубчастими муфтами; друга, третя, четверта і п'ята передачі - синхронізаторами, що складаються з каретки, блокуючих пальців, конусних фрикційних кілець і фіксаторів, розміщених в каретці.
У верхній кришці 9 коробки передач розташований механізм перемикання передач. Каретки синхронізаторів і муфт включення першої передачі і заднього ходу переміщують знаходяться в кабіні важелем через дистанційний привід, штоки і вилки. Вилки закріплені установочними гвинтами на штоках, що переміщаються в отворах верхньої кришки 9.
Запобігає одночасне включення двох передач замок кулькового типу, розміщений в кришці між штоками. Оберігає від випадкового включення передачі заднього ходу або першої передачі при русі автомобіля розташований в кришці пружинно-пальчиковий запобіжник розрізного типу.
У кришці 19 заднього підшипника 20 вторинного валу встановлений привід спідометра. Для забезпечення правильного показання спідометра залежно від характеристики головної передачі і розміру шин передбачені змінні циліндричні шестерні.
На картері коробки передач є два люки для під'єднання коробок відбору потужності.
Сальники кришок підшипників первинного і вторинного валів оберігають внутрішню порожнину коробки передач від попадання пилу і бруду і витоку масла.
Забезпечує підтримання нормального тиску в картері коробки передач сапун. У коробці передач герметизованого виконання внутрішня порожнина повідомляється з атмосферою відводить трубкою, яка встановлюється замість сапуна.
Масло в коробку передач наливають через горловину, розташовану на правій стінці картера. До пробці 5 горловини прикріплений покажчик рівня масла. У нижній частині картера є два зливні отвори, що закриваються пробками. У передній пробці вмонтований магніт, вловлює металеві частинки - продукти зносу.
Синхронізатор (мал. 58) складається з двох конусних кілець 1 і 4, жорстко зв'язаних між собою пальцями 3 з развальцовани кінцями каретки 2 з сухарями 5 і пружинами 6. Пальці в середній частині мають конічні блокуючі поверхні. Отвори в диску каретки 2, через які проходять блокуючі пальці, також мають блокуючі поверхні у вигляді фасок з двох сторін отвору. Конусні кільця 4 не мають жорсткого зв'язку з кареткою і можуть бути зміщені щодо неї. Вони пов'язані з кареткою через фіксують сухарі 5, підтискає в напівкруглі канавки пальців пружинами 6.
Мал. 58. Синхронізатор коробки передач КамАЗ: 1 і 4 - конусні кільця; 2 - каретка синхронізатора; 3 - блокуючий палець; 5 - сухар; 6 - пружина
При пересуванні каретки виделкою механізму перемикання передач конусне кільце, рухаючись разом з кареткою, підводиться до конусу шестерні. Внаслідок різниці частоти обертання каретки, пов'язаної із вторинним валом, і шестерні, пов'язаної через проміжний вал з первинним валом, конусне кільце зрушується щодо каретки до зіткнення блокуючих поверхонь пальців з блокуючими поверхнями каретки, що перешкоджають подальшому осьовому переміщенню каретки. Вирівнювання частоти обертання при включенні передачі забезпечується тертям між конічними поверхнями кільця і включаемой шестерні. Як тільки частота обертання каретки і шестірні зрівняється, що блокують поверхні не будуть перешкоджати просуванню каретки, і передача включиться без шуму і удару. Якщо синхронізовані передачі включаються з шумом, слід негайно з'ясувати причину несправності й усунути її. В іншому випадку можливий передчасний вихід з ладу синхронізаторів.